Recytacja rymowanki („Piękna nasza Polska cała” zbiór scenariuszy zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym str. 101). Wiwat Polska wiwat cała. jesteś piękna okazała. my bardzo Cię kochamy. i jak widać dobrze znamy. Wspólny taniec – zaśpiewanie piosenki – Jesteśmy Polką i Polakiem. Grupa wiekowa: 3-latki Cele ogólne: - zapoznanie dzieci z baśniowym wątkiem związanym z miastem Kraków, - wzbogacenie słownika dzieci o nowe wyrazy: stolica, król, szewczyk, zamek, rycerz itp. - wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego. - rozróżnianie dobra i zła. Cele operacyjne: Dziecko: 3. Odszukanie Wielkiej Brytanii – omówienie flagi. Zebranie znanych dzieciom informacji dotyczących Wlk. Brytanii: - język, - stolica - ważne zabytki - cecha narodowa - strój narodowy 4. Zaproszenie dzieci do walca angielskiego. 5. Odszukanie Niemiec na mapie – omówienie flagi. Zgromadzenie znanych dzieciom informacji dotyczących cash. Przebieg zajęć 1. „Jestem Polakiem”- zabawa ruchowa do piosenki. 2.”Symbole narodowe”- oglądanie filmiku edukacyjnego Utrwalenie wiadomości na temat symboli narodowych. 3. „Zagadki z Polską związane”- zabawa dydaktyczna wg pomysłu n-la. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi kolorowe koperty z cyframi. Chętne dziecko losuje karteczkę z numerkiem, odczytuje go i odszukuje koperty z tą samą cyfrą. Podaje ją n-lowi. Ten, odczytuje znajdującą się wewnątrz koperty zagadkę. Zadaniem dziecka jest jej odgadnięcie. Poprawność odpowiedzi dziecko sprawdza, poprzez odkrycie zawieszonego na tablicy edukacyjnej, pola z tą samą cyfrą i w tym samym kolorze, co koperta. Zagadki są mojego autorstwa ( w jednym przypadku wykorzystałam 2 wersy zagadki znalezionej w Internecie), więc w razie ich wykorzystania w swoich scenariuszach, prosiłabym o podanie żródła ;) 1). Czerwony Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w koronie. Kto tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie.(godło) Podpowiedź: Rymuje się, choć nie ma nic wspólnego, z wyrazem „siodło”, A tym symbolem jest Polski…. (godło) . 2). Zielony Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie A na niej biel jest i czerwień.(flaga) Podpowiedź: Każdy Polak zyskuje większą odwagę, Gdy zauważa swego państwa… (flagę) 3). Niebieski Herbem tego miasta, jest piękna syrenka która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach. Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano, I stolicą państwa polskiego mianowano. Przez nie rzeka Wisła przepływa, Zatem jak stolica Polski się nazywa? ( Warszawa), Podpowiedź: O to miasto nieraz była wrzawa, bo stolicą Polski została ( Warszawa), 4). Żółty Ta szeroka rzeka płynie, po polskiej krainie. Niczym błękitny, ostry nóż, przecina Polskę wzdłuż. Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę. ( Wisła) Podpowiedź: Szafirowym blaskiem, woda z niej błysła. Najdłuższą Polski rzeką, jest ona…(Wisła) 5). Pomarańczowy Zwie się Mazurek Dąbrowskiego, Choć Wybicki jest autorem. Pieśnią jest państwa polskiego Polski trzecim jest symbolem. (hymn) Podpowiedź: Na zawsze pozostaną jego słowa w sercu mym, Na zawsze zapamiętam mojego kraju…(hymn) 6. Różowy To miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna To nasze państwo, każdy to przyzna. Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa, Jak nasz piękny kraj się nazywa? (Polska) Podpowiedź: O jej niepodległość walczyły liczne wojska, Dzięki nim są wolne nasze ziemie, nasz dom… (Polska) 3. „Godło-flaga-hymn”- zabawa ruchowa w wykorzystaniem ilustracji symboli. Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na pauzę, n-l podnosi ilustracje symbolu, a zadaniem dzieci jest wyklaskać jego nazwę: godło Polski/ flaga Polski/hymn Polski. 4. „ Z Polską związane”- zabawa dydaktyczna. Nauczyciel odczytuje po kolei napisy oznaczające to, co znajduje się na obrazkach ( godło, flaga, hymn, herb Warszawy, kontur mapy z zaznaczoną rzeką Wisłą). Zadaniem dzieci jest dopasowywanie nazw do poszczególnych ilustracji. Następnie, dz. muszą ułożyć napisy z rozsypanki literowej w oparciu o umieszczoną powyżej nazwę. Ostatnim zadaniem jest przeliczanie liter w wyrazie oraz określanie liczby liter za pomocą kartoników z cyferkami/ kropkami. 5. „Polonez”- taniec narodowy Rozwijanie umiejętności odtwarzania prostych układów tanecznych. Dz. poznaje melodię i podstawowe kroki Poloneza 6. „Zabawy z mapą Polski”- rozwijanie percepcji wzrokowej N-l odsłania mapę Polski, na której widoczny jest podział na województwa, oraz naklejone są cienie herbów wojewódzkich miast. Prosi wybrane dziecko, by podeszło do planszy i postarało się poprowadzić palec wzdłuż konturów mapy. Kolejne dziecko, prowadzi linię Wisły na mapie. Następnym zadaniem, jest dopasowanie ilustracji herbów miast do ich cieni. 7. „W cztery Polski strony”- zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni. Nauczyciel umieszcza w okolicach mapy ilustracje, przedstawiające najważniejsze miejsca w Polsce. Za pomocą strzałek, wskazuje miejsce owych miejsc na mapie. Zadaniem dzieci jest określenie położenia miejsca, w odniesieniu do mapy, przy zastosowaniu określeń: z prawej strony, z lewej strony, na górze, na dole, pomiędzy. Przy każdej ilustracji umieszczają obrazek, prezentujący dany kierunek. 8.„Płynie Wisła”- zabawa bieżna. Dzieci podają sobie ręce, tworząc węża, który prowadzi nauczyciel. Razem z nim podczas ruchu powtarzają słowa: Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie 9. „Symbolowe równania”- zabawa matematyczna Chętne dzieci losują karteczki z zadaniami do wykonania. Na owych karteczkach, zapisane są równania, które dziecko musi odtworzyć za pomocą emblematów godła lub flagi. Dziecko odczytuje działanie, po czym przystępuje do jego ułożenia na tablicy dydaktycznej. Legenda: Symbol powyżej działania oznacza, za pomocą jakich emblematów owe działanie należy ułożyć. Cyfry oznaczają liczbę emblematów, których dz. musi użyć, do przedstawienia działania. Kwadracik na końcu działania oznacza, że wynik działania należy zaprezentować w postaci cyfry/ kartonika z kropeczkami. 10. "Zawody symboli”- zabawa ruchowa. Na środku dywanu umieszczone jest krzesło. Dzieci otrzymują opaski z obrazkami symboli narodowych: godło, flaga, hymn. Maszerują do rytmu, wystukiwanego na tamburynie. Na hasło n-la : "godło/flaga/hymn", dzieci, które mają owy obrazek na opasce, muszą jak najszybciej zająć miejsce na krześle. 11. „Flaga Polski”- praca plastyczna. Rozwijanie sprawności manualnej. Dz. tworzy kółka z białych i czerwonych pasków papieru i nakleja je w odpowiednich miejscach na konturze flagi. Zamieszczone na stronie zdjęcia pomocy są jedynie przykładowe. Kompletny pakiet materiałów pomocniczych znajdziecie na Boberkowym Chomiku. Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie młodszej (3,4latków)Opracowała: Zofia PilchTemat zajęcia : ,,Jesteśmy Polakami ”Cele ogólne :-Budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych- przypomnienie barw flagi i godła państwowego-Rozpoznawanie melodii hymnu państwowego oraz zachowania właściwej postawy podczas słuchania hymnu słownika dzieci o nowe operacyjne (dziecko potrafi ): -rozwiązać zagadki-wie, jak nazywa się nasza Ojczyzna-rozpoznaje flagę i godło Polski-zna znaczenie barw narodowych-śpiewa piosenkę , tańczy do muzyki-rozpoznaje melodię hymnu państwowego-zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnuMetody pracy: czynne , oglądowe , słowneFormy pracy : indywidualna , grupowaŚrodki dydaktyczne : zagadki ( flaga , godło, ojczyzna ), flaga Polski , godło, płyta CD z nagraniem hymnu państwowego ,piosenką ,,Jak przyjemnie maszerować ” ,melodie z różnych regionów , kartki białe i czerwone, nagranie szumu wiatru , kolorowe paski papieru, klej, szablon flagi Polski, Przebieg zajęcia : piosenką ,, Na powitanie wszyscy razem ”. zagadek ( na tablicy umieszczona jest flaga i godło Polski ) :- Pytanie nietrudne- każdy to przyzna , jak się nazywa nasza Ojczyzna ? ( Polska )-Biel na niej jest i czerwień , powiewa pięknie ,gdy wiatr się zerwie ( flaga )-W górach mieszka wielki ptak. To jest naszej Polski znakZobaczysz go kiedyś może , to jest przecież biały...(orzeł )3. ,,Nasze barwy ojczyste” - przypomnienie znaczenia barw na fladze Polski ( biel –czystość, serce czyste, czerwień – miłość ) -dzieci opisują wygląd godła i flagi do fragmentu piosenki ,,Jak przyjemnie maszerować ”. Dzieci ustawione w dużym kole- maszerując naśladują czynności wymieniane w piosence:Jak przyjemnie maszerować, plecki swoje wyprostować. Maszerują przedszkolaki -młodsze, średnie i starszaki . ref: Hej, hej, hej zróbmy wielkie koło bawmy się wesoło raz, dwa , trzy. 2x ( na słowa raz, swa, trzy –klaszczą w dłonie ) ruchowa ,,Chorągiewki na wietrze ”- połowa dzieci z grupy otrzymuje kartki białe , druga część grupy- kartki w kolorze czerwonym. Na przerwę w nagraniu ( odgłos wiatru ) zadaniem dzieci jest dobrać się w pary , tak aby powstała flaga biało-czerwona . słowna ,, Prawda -fałsz ”– nauczyciel mówi zdanie np.,, Mieszkamy w Polsce” , ,,Nasza stolica to Warszawa ”, ,,Flaga Polski ma kolor biało- niebieski ”-zadaniem dzieci jest określenie , czy to prawda czy fałsz . ruchowo-słuchowa ,, Baczność – hymn Polski ”. Dzieci poruszają się do muzyki ( nagrań melodii z różnych regionów Polski np. melodia góralska, Lasowiak i inne ) . W momencie , gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”a gdy słyszą inną muzykę – tańczą swobodnie . ,,Flaga Polski ” –na stoliku leżą pocięte paski kolorowego papieru . Zadaniem dzieci jest odnalezienie właściwych barw, umieszczenie ich i przyklejenie na szablonie Porządkowanie miejsc pracy. Podziękowanie za udział w zajęciu . Zakończenie zajęcia. Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w PabianicachTemat zajęć: POLSKA – MOJA OJCZYZNATermin: I – Wesołe Kaczorki i IV - Misiaki Wiek dzieci: 5 i 6 - latkiMiejsce: sala przedszkolna grupy MisiakówOsoba prowadząca/e: Anna Dyniak, Magdalena Chołys, Kinga Nowicka, Monika WitusikCel ogólny: kształtowanie poczucia przynależności narodowejPrzewidywane efekty: Dziecko: 1. Wymienia i nazywa symbole Odwzorowuje ruchem Współdziała w grupie metody aktywizujące (metody twórcze: swobodnej ekspresji muzycznej, plastycznej), oglądowe (projekcja filmu), słowne (rozmowa, zagadki, objaśnienia i instrukcje).Formy: działalność indywidualna, zespołowa, zbiorowa (praca z całą grupą). Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego: • Obszar III, punkt 2: „Dziecko odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np.; grupy teatralnej, grupy sportowej”.• Obszar III, punkt 6: „ Dziecko nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np.: szacunek do dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość”.• Obszar IV, punkt 10: „Dziecko wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np.: o smoku Wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”..Pomoce / środki dydaktyczne: komputer, projektor, ekran, tamburyn, nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”, wstążki białe i czerwone z bibuły (paski ok. 3 cm szerokości), nagranie piosenki „Płynie Wisła, płynie”, kleje, arkusze papieru pakowego z narysowanymi konturami flag, kotyliony biało – czerwone, medale „W krainie orła białego”PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Powitanie: • przedstawienie celu spotkanie dwóch oddziałów przedszkolnych, • zabawa „Witam wszystkich, którzy...” – nauczyciel prosi, by pomachały do niego osoby, które zgadzają się z wypowiadanymi przez niego powitaniami, np.: witam wszystkich którzy, przyszli dziś do przedszkola, którzy wiedzą jak nazywa nasz kraj, którzy wiedzą, jakie barwy ma flaga Polski, którzy słyszeli legendę o smoku Rozmowa kierowana, inspirowana filmem „Polak Mały” – przedszkolaki oglądają sześciominutowy film, a następnie odpowiadają na pytania: jakie znacie polskie symbole narodowe?, dlaczego orzeł na czerwonym tle jest naszym godłem? Jaki tytuł nosi polski hymn? 3. Zabawa ruchowa „Orły do gniazd” – przedszkolaki dobierają się trójkami. Dwie osoby stają naprzeciw siebie i chwytają się za ręce – tworzą gniazdo, trzecia osoba staje między nimi – jest orłem. Na dźwięk tamburyna orły wyfruwają z gniazda i poruszają się swobodnie po sali w rytm muzyki. Gdy tamburyn przestaje grać orzeł musi wrócić do gniazda (niekoniecznie swojego). Po chwili zabawy następuje zmiana dziecka, które było Do hymnu! - zapoznanie z hymnem narodowym. Nauczyciel, odwołując się do filmu prosi, by dzieci odpowiedziały na pytania: kiedy / w jakich sytuacjach śpiewa się hymn? Jak się należy wtedy zachować? Następnie prezentuje postawę, jaka należy przyjąć podczas śpiewania hymnu państwowego. Przedszkolaki poruszają się swobodnie po sali, jednak gdy usłyszą umówione hasło: do hymnu! przyjmują odpowiednią postawę. Nauczyciel po kilku próbach śpiewa hymn, dzieci, które znają mogą się Zabawa ruchowa – improwizacja ruchowa do muzyki „Płynie Wisła, płynie”. Przedszkolaki otrzymują białe i czerwone wstążki z bibuły. Nauczycielka tłumaczy przedszkolakom zadanie: zaraz usłyszycie muzykę, chwyćcie wstążkę w dłoń i wykonujcie ruchy, tańczcie tak jak czujecie. Słuchajcie muzyki. Gdy jest szybka, tańczcie szybko, gdy jest wolniejsza, tańczcie wolniej. Nauczyciel prowadzi pokaz improwizacji ruchowej przez cały utwór, by przedszkolaki, które nie mają pomysłu mogły naśladować. 6. Polska – biało – czerwoni! Ze wstążek, z którymi tańczyły dzieci, teraz będą wykonywały flagę. Prosimy, by dzieci przypomniały – opowiedziały, jak wygląda polska flaga. Następnie pokazujemy przedszkolakom kontury polskiej flagi. Dzieci przyklejają białe i czerwone paski tak, by wypełnić kontury flagi. Zadanie przeprowadzamy z podziałem na Quiz wiedzy o symbolach narodowych. Nauczyciel czyta zagadki dotyczące polskich symboli narodowych. Dziecko, które zna odpowiedź podnosi rękę, a następnie wskazane przez nauczyciela, odpowiada. 8. Podziękowanie za udział w zajęciach. Każde dziecko otrzymuje biało – czerwony kotylion oraz medal kraju orła białego. Kolorowy medal przedszkolaki przyklejają na kotylion, a następnie umieszczają na piersi. O p r a c o w a n i e: Anna DyniakMagdalena ChołysKinga NowickaMonika Witusik

polska scenariusz 3 latki